Vliv sezóny na vnímání vůní.

22.01.2017

Náš nos je stále v akci.

Nos nemá nikdy volno, a i když to tak nevypadá ani ve spánku naše čichové buňky tak úplně nespí.

Pachy, které k nám přicházejí ze všech stran, se starají o přísun informací, dojmů, vzruchů a potažmo emocí, nálad...

Náš vědomě nevědomý přísun pachů a vůní začíná každý den po probuzení.

Každý den váš nos vnímá tisíce nových i opakujících se vůní. Vaše káva, sprchový gel, vůně vašeho oběda, parfém v přeplněném výtahu nebo dokonce zatuchlý pach kolegy kuřáka nasáklý do saka prolitého aviváží. Už je to tak, náš nos je vždy zapnutý!

Jsme stále vystaveni různým podnětům, které nevědomky vyhodnocujeme. Zdálo by se, že jsme zaplavováni stimuly a že jsme jimi zahlceni. Ale to je omyl. My tyto podněty potřebujeme. Vnější informace nám pomáhají žít. Vzruchy a podněty jsou pro naši nervovou soustavu nepostradatelné. Naše tělo, pokud dojde například k poškozené některého ze smyslů, během velmi krátké doby zvýší citlivost jiného smyslu tak, aby získávalo z okolí dostatečné (a požadované) množství informací.

Pokud hovoříme o čichových vjemech je na místě zmínit také vnímání vůní v závislosti na teplotě a sezonnosti.

S příchodem jara se na nás valí ze všech stran vůně probouzející se přírody, letní vůně pak s sebou nesou vonné tóny tak potřebné pro posílení našeho vnímání odpočinku a pohody. Přinášejí ohromné množství podnětů, náš mozek dostává pachovou potravu. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí květiny, grilování, zmrzlina, pláž, slunce, voda - je jasně vidět (a cítit), že v těchto sezónách se toho pro nás nos děje mnoho. V těchto dvou ročních obdobích se sytíme nejen dojmy, sezonními lahůdkami ale také vůněmi, a mnohdy se až se přejídáme. Nic není vzdálenější pravdě, že bychom třeba náš čichový systém přetěžovali. My tento příval pro náš zdravý a plnohodnotný život potřebujeme. Pachové dojmy si ukládáme do paměťového centra, abychom se sebemenším náznakem sebelehčím dotykem okamžitě sáhli do našeho čichového "šuplíku" a vytáhli si tu správnou vzpomínku nebo emoci, která každou vůní doprovází.

Podzim je trochu skromnější přestože nabízí například vůně ohně, tlejícího listí a mokré půdy.

Jeli podzim na vůni skromný, pak zima je na pachy vysloveně skoupá. V zimě je ve venkovním prostředí k dispozici velmi málo vůní vznikajících přírodní cestou. Nejen chlad nás zahání do vyhřátých místností. Čistě podvědomá potřeba vnímat a získávat stimuly nás nutí během těchto chladnějších, tmavších měsíců setrvávat v uzavřených prostorách.

Molekuly pachu mají tendenci se pohybovat pomaleji v chladnějším počasí, což znamená, že je těžší pro nás zachytit různé pachy. Dalo by se říct, že zima nám přináší takový několikaměsíční pachový půst.

Souvislost mezi nedostatkem vzrušujících venkovních pachů a naší potřebou pobývat v prostoru, kde získáváme více podnětů, tedy v zimě v místnostech, potvrzují také vědecké studie Monell Chemical Senses Center ve Philadelphii

Je naší přirozeností pobývat na místech, kde získáváme dostatek podnětů pro náš nervový systém. V létě se obklopujeme lehkými vůněmi se subtilními tóny květin, travin s citrusů, ochlazující. V zimě naopak vyhledáváme vonné kompozice sytější, dřevité, ovocné a hřejivé.

Je až k podivení, jak vnímá naše psychika například sytou vůni cherry, skořice, ambry nebo pačuli v horkém letním dni. Mozek se takové vůni vysloveně vzpírá a považuje ji za nepřiměřenou. Nevhodnou. Obtěžující.

To je ovšem případ nás Středoevropanů. Jižní národy či orient odvozují uměřenost a případnost vonných kompozic na základě zcela odlišného vnímání, který se tvořil tisíce let. A naopak, národy žijící dál na sever od rovníku upřednostňují vůně nenaléhavé přesto však zemité. Je to jistě dáno menší potřebou vzruchu a citlivostí na podněty z vnějšku.

Už tedy víte, že je dobré občas se zastavit v probíhající sezonně a několikrát se zhluboka nedechnout a procítit emoce, které okolní vzduch v nás spouští. Objevují se jedna po druhé nebo po celých emočních akordech.

A zde náš článek zatím zakončíme. Příště bychom si mohli například popovídat o pachových atributech jednotlivých sezón.

Všem přátelům Dobré vůně přejeme krásné provoněné jaro.

Váš tým PURUS ODOR