Víme "o čem" jsou některé oblíbené vůně?

22.01.2017

Mnohé jistě překvapí, že deklarovaný typ, nota, akord vůně vlastně ani není tím, čím se tváří dle názvu být.
Že je to trochu zašmodrchaná věta?
Ale ano, čtěte dál a zcela určitě mi dáte za pravdu, že ta věta smysle dává.

Kupříkladu taková vůně bavlny!

Asi by nás mnohé, kteří používáme interiérové vůně s názvy Cotton blossom, Fresh cotton atp. velmi nemile překvapilo, co bychom ucítili, kdybychom se zastavili u bavlníkového lánu bílých chomáčků, které přeci tak kouzelně voní.Tak ne moji milí.

Žádná svěžest, žádné sluncem a větrem usušené prádlo...

čerstvě sbíraná bavlna je cítit jako dlouho nemyté velmi zpocené tělo plné testosteronu.

Bavlník nevoní nijak výrazně, ale jde o vonný výraz měkkosti - vyvolává dojem dotyku vaty, hřejivosti a současně svěžesti - bývá komponován většinou z vůní citrusů, levandule, s notami cedru, broskví a jasmínu.

Nicméně je to kompozice, která v nás spouští pocity pohody, čistoty a klidu, který hledáme většinou v prostředí, které je nám důvěrně známé a vyhledávané.

* * *

Napadlo vás někdy, jak to je s vůní jantaru?

Mnoho kompozic, které slibují hřejivý dojem hořících svíček, plný zlatých odlesků uvolnění
luxusu a relaxace, uvádí ve svém složení vůni jantaru.
Jenže jak vlastně voní jantar, zkamenělá pryskyřice?
Za velmi specifických podmínek (bohužel za cenu destrukce) lze z jantaru uvolnit velmi vzácný jantarový olej, který voní po borovicovém dřevu.
Těžko si lze ovšem představit, že by někdo ničil tyto krásné kameny, když lze velmi snadno pomocí různých kombinací labdanových, benzoinových tónů podpořených vanilkou vytvořit zlatavě hřejivou kompozici, která evokuje právě představy jantarové barvy.Kupříkladu AIROMA SENSUAL - vonná kompozice, která nabízí unikátní splynutí cedrového dřeva a jasmínu vede k základu santálového dřeva, dubového mechu, jantaru a sametovému pižmu - je přesně ta kompozice, která splňuje výše uvedené představy o jantarových tónech.