Tak jak je to s tou vanilkou?

22.01.2017

Tak jak je to s tou vanilkou?

Tak jako si vánoční období mnozí spojujeme s vůní vanilkových rohlíčků, tak si málo kdo umí představit horké léto bez chladivé vůně vanilkové zmrzliny.

Pokud se ponoříte do vzpomínek z dětství, všichni jsme se už jako malí špunti setkali s tou sladkou chutí a vůní.

Jen zavzpomínejte: i ten nejobyčejnější "cuc na kládě" nabízel chuť a vůni vanilky (nebo kokosu, to je ale jiná kapitola).

A přesto!

Vanilka umí být také velmi nepříjemná. Tato kouzelná fermentovaná tobolka totiž disponuje fenolovým aldehydem vanilinem, který přináší typický vonný tón a sladkou chuť. Někteří parfemisté se přiklání k názoru, že molekula vůně vanilky je velmi podobná molekule zápachu hnijícího vepřového masa. A tady bude asi zakopaný pes.

Toto koření má tu vlastnost, že se tzv. přejí, a to platí i o čichu. Když je vanilky mnoho, může se nám začít dělat špatně od žaludku, rozbolí nás hlava. Náš nos vydá signál, že je v prostředí něco, co nám nedělá dobře a měli bychom ho opustit.

A přesto!

Vanilková vůně takzvaně čistí vzduch (zklidňuje atmosféru), jemně povzbuzuje, mírně odstraňuje únavu, povzbuzuje mozkovou činnost, stabilizuje dojem z prostoru, kde působí a má antidepresivní účinky. Přes všechny své stimulační účinky nemá energizující účinky jako například hřebíček, máta nebo citrusy.

Pravá vanilka si vynahrazuje tento nedostatek svými afrodiziakálními účinky. Ne nadarmo je vanilka součástí vonných kompozic pro prostory, kde je očekávána dráždivě erotická atmosféra. Každá femme fatale má jistě ve svém "vonném arzenálu" parfém s vanilkovými tóny, a dobře ví proč :)

Jen výjimečně je ovšem pro své vlastnosti sytosti a plnosti používána samostatně. V čistě vanilkovém prostředí bychom se velmi rychle cítili jako po dobrém obědě zakončeným velkým zmrzlinovým pohárem. Pokud je prostor naplněn vanilkovým aroma přespříliš, získáme velmi rychle potřebu místnost opustit a jít tzv. na vzduch.

POZOR, stále zde hovoříme o bourbonské vanilce, která pochází z ostrovů Réunion a Komory, kde se pěstují rostliny původem pocházejících z Mexika. Také tahitská vanilka, přestože jde o mladou odrůdu, disponuje výše uvedenými vlastnostmi. Má však podstatně plnější a intenzivnější parfemační účinky. Pravá mexická vanilka Veracruz je podstatně jemnější a pro svoji cenu se pro prostorové deodoranty se používá výjimečně.
Tahitská vanilka má ve svém vonném tónu přídech kouře. Ten vzniká při její úpravě nad otevřeným ohněm.

Do prostorových vonných kompozic bývá k vanilce přidáván takzvaný tekutý kouř, který nejen umocní luxusní dojem z vanilkového aroma.

Vanilka se výborně snáší s vůní pravé čokolády, tabákem, ostrými hroty chilli, jasmínu, bílých květů, zimolezu, sladkých citrusů, planých růží.

Přestože je vanilka spojena například se zmrzlinovým krémem, není typicky chladivá, naopak má mírně hřejivý efekt.

A kam bychom měli doporučit vanilku?


V případě kombinací s citrusy je ideální pro školící prostory, vzdělávací zařízení a kanceláře.

Pokud podtrhuje vůni kávy nebo čokolády, pak je vhodná kavárny, cukrárny, creperie, restaurace, bufety... ale také do prodejen s dětským oblečením a hračkami.

Svoji roli mají vanilkové tóny ve směsích vhodných pro divadla nebo kina. Zde je ovšem potřeba dobře vážit umístění osvěžovače. Vždy a bezpodmínečně se vyhýbáme parfemaci prostoru hlediště. Proč? To si povíme v jiném článku.

Na závěr je důležité zmínit také Ethylvanilin, ten výše uvedené vlastnosti jen markýruje a nebývá pro kvalitní směsi používán. Jeho vonný tón je tvrdý, přeslazený, nezřídka je vnímán jako obtěžující a hlavně velmi dobře rozpoznatelný a paradoxně vyzdvihuje je dojem lacinosti.

Tak to vidíte. Co všechno s námi ta vanilka může vyvádět.

A teď se seřaďte se do fronty... kdo si dá vanilkovou ...?