Pomeranč - antidepresivní klidné bdění.

22.01.2017

Ono to s pomerančem nebude tak snadné.

Od neutrálně ovocné sladké vůně manga se vydáme na úplně jinou a daleko nejistější půdu,

budeme si povídat o pomerančové vůni.

Vůně pomeranče je vůně citrusová, jistě i vy jste překvapení tímto konstatováním, ale to si říkáme proto, protože citrusové vůně jsou velmi nestálé, krátkodobé a velmi nesnadno zachytitelné a ukotvitelné.

Pomeranč se v prostoru objeví a než si stačíme pořádně všimnout, je pryč.

Ten nádherný ostrý hrot se rozběhne do všech stran a opanuje celý prostor,
dál už se začíná rozvíjet do šťavnatosti a v mnoha případech do sladkosti,
která může být někomu nepříjemná ba protivná.

Ono to s pomerančem nebude tak snadné.

Když totiž někde zavoní pomeranč... nesrazí nás na kolena, ale jen tak jemně nás upozorní, že JE.

A to je přesně to, čím se vůně pomerančů stává pro nás tak milou a pozitivně přijímanou. Pomerančová vůně ať ze šťávy z dužiny nebo olej z kůry, nenese žádné záludně podprahové informace, které nacházíme u jiných vůní.

Pomeranč - ať už sladký, hořký nebo pomerančové listí, či květy (Neroli) - není neústupný a postrádá potřebu se v prostoru násilně prosadit. Jeho účinky se projevují ve zklidňující atmosféře plné slavnostní pohody,
ano slavnostní to je ten správný výraz pro vůni pomerančů.

Sladký pomeranč je optimistický, radostný, hořký stabilizuje nervozitu, odstraňuje podrážděnost a neroli zbavuje úzkosti a má pozitivní vliv proti slabším depresivním stavům.

Neroli je vysloveně anti melancholický elixír. Snižuje nervové vypětí a některé aromaterapeutické teorie mu připisuji také pozitivní účinky při léčbě ztráty zájmu o sex způsobené dlouhotrvajícím smutkem.

Vůně neroli je lehkým afrodisiakem.

Ovlivňuje pozitivně srdeční činnost a zklidňuje tepovou frekvenci.

Zdánlivě protichůdný efekt pomerančových olejů se se skvěle hodí tam, kde je třeba klidné bdění.

Zklidnění rozbouřené mysli. To je pomerančové klidové bdění.

Také zde, stejně, jako u citrónu, je potřeba upozornit na nutnost PRAVOSTI esenciálního oleje z kůry, květů, listí či dužiny.

Pokud vonné kompozice obsahují pravé oleje, můžeme očekávat opravdu výborné výsledky.

V případě "laciných" náhrad, sami velmi brzy pocítíme, jak nepříjemně přeslazená atmosféra je kolem vás a budete mít přirozenou potřebu odejít.

Kam tedy pomeranče?
To bychom tu byli hodně dlouho, kdybychom si měli vypsat všechna místa, kam lze použít úspěšně pomerančové aroma - tak jen krátce: fitness, lázně, bazény, šatny, koupelny, umývárny, toalety (zde nezáleží na barvě či materiálu prostoru použitém, pomeranče se snesou jak s mramorem, tak s dřevěným obložením), prodejny s puncem luxusu (ovšem zde pozor - pomerančové aroma se naprosto nehodí k autům, k nábytku ap.), není také vhodný do prostor čekáren u lékaře, když tak v kombinaci s hořkými a bylinnými tóny, vyhněme se mu také v hernách, pokud nenese kompozice ještě jiné citrusové tóny...
Pomeranče úspěšně podtrhnou slavnostní atmosféru v halách, na párty, divadelních foie

-Olie-

Perličky?

POZOR : Vysoce koncentrovaný extrakt hořkého pomeranče je bohatý na synefrin, který se osvědčil v oblasti potlačování chuti k jídlu. Ale jak už to tak bývá, něco za něco. Vyšší koncentrace synefrinu mohu vést k infarktu miokardu - to se ale týká jeho konzumace, nikoli jeho aromatických účinků.

Lidé s astmatickými potížemi by měli vůni pomerančů a citrusů vdechovat plnými doušky - vonné složky nejen chrání naše plíce, ale zklidňují astma, samozřejmě v mírných dávkách a v případě, že nejsme alergičtí.