Pachové clony

22.01.2017

Jednou z kapitol scent-marketingu je tzv. pachová clona.

Clona nebo také pachová bariéra v konkrétním místě, které je nějak pachově narušováno z různých zdrojů, z kuchyně, jídelny, baru, z fitness apod.

Samozřejmostí by měla být pachová clona v provozovnách, kde je potřeba odklonit například vůni toalet od prostoru hotelové recepce.

Hotelový host si samozřejmě spojuje pobyt v hotelu s typickou "hotelovou" vůní. Tato vůně je doslova obří směsí různých vůní, které nesou určitou dávku odosobnění. O to víc je nám příjemná, protože si ji v danou chvíli spojujeme právě s daným prostorem.

Po týdnu se hosté vymění a s nimi odchází i jejich pach, postele jsou převlečeny, vše je dokonale umyto, uklizeno, v pokojí a na chodbách se opět usazuje vůně typická pro hotel. Nastupují další hosté a s nimi přichází další dávka vůní pachů a někdy bohužel i zápachů.

Nicméně, vstup do hotelu je nejen pastva pro oči, ale hlavně pro naše nosy.

A hostův nos je právě to, co bychom neměli nikdy podcenit.

Na obrázku vidíte typickou hotelovou mini halu, kde je recepce proti vstupu, na jedné straně vstup do baru či jídelny, na straně druhé směr k výtahu či schodišti a samozřejmě toalety.

Na první pohled vidíme dvě kritické oblasti, odkud mohou přicházet do oblasti recepce nežádoucí pachy.

Těžko si představit blažený výraz ve tváři hosta, který se zapisuje na recepci a na nos mu ťuká vůně toalet. Záměrně uvádíme slůvko "vůně", protože ani neuvažujeme o negativní variantě.

A z druhé strany k recepci doléhají z baru vlny cigaretového kouře... nebo směs vůní podávaného jídla.

Recepce by měla vždy zůstat pachově neutrální od ostatních prostor hotelu. A to se samozřejmě týká i slečny nebo pana recepčního. Je katastrofa, když si hoteliér dá tu práci a pachově si vyladí celý hotel a pak si za pultík recepce stoupne slečna ozdobená těžkým orientálním parfémem (protože jí jde tak úžasně k opálené pleti). Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že zaslechnete od hostů, jdoucích na oběd či večeři, "Zas je tu ta navoněná."

Proti takové vonné bombě ovšem pachovou clonu postavit neumíme :)

To jsme ale odběhli od tématu pachových clon.

Jedinými místy, kde je možné, aby se jimi nesla vůně z haly, jsou a schodiště a chodby k pokojům.

A zde se opět dostáváme k pojmu profesionální provonění. I zde platí, že výrobky z maloobchodní sítě jsou primárně určeny pro domácí použití a z profi hlediska jsou nedostatečné a ve svém důsledku velmi drahé. O tomto fenoménu jsme psali minule a bohužel se k němu budeme muset asi často vracet.

Je to, jako by kuchaři v restauraci vařili v pěti malých hrncích jeden guláš, místo toho aby si pořídili jeden velký kastrol.
Pokud to kuchař nepochopí a pytlíkuje to v pěti hrncích z Domácích potřeb, těžko mu někdo pomůže.

Pokud vás zajímá víc o vytvoření pachové clony u vás, ve vaší provozovně, neváhejte nám napsat a naši obchodní zástupci vám rádi poradí přímo na místě u vás.

-Olie-

Pokud host vchází například do oblasti wellness, mělo by být již při otevření dveří jasné a pachově nezpochybnitelné, kam se vstupuje.
A pozor, tato vůně by se neměla nikde jinde v hotelu opakovat.

Ale to si povíme příště.