Pachová disonance.

23.02.2017

Barvy a vůně.

Je úžasné, jak jsme všichni nastavení na jednu vlnu.

Nevěříte?

Když zavřete oči a dáme vám přivonět vanilky, takřka bez výjimky si všichni představí světle žlutou barvu. Když to bude citrón, pak malá část z nás uvidí vnitřním zrakem ostrou žluť, ale větší skupina si představí orosenou sklenici s vodou, nebo sodovku, bublinky. Přičichnete k levanduli a naskočí vám lila, zavoní dřevo a ...

Rozumíme si?

Tyto bleskové reakce přichází naprosto nekontrolovaně a sbíráme je od svého prvního nádechu. Je to krásný příklad, jak je náš svět rozmanitý, a přesto jsme si dokázali vytvořit jednoduchý způsob, jak se v něm orientovat.

Tato pachová orientace s vazbou na barvy (a obráceně) nám v životě velice pomáhá.

A to až na tak jemných úrovních, že prostor opustíme, protože nám v něm "NĚCO NESEDÍ".

Emoční představivost k barvám je velice ovlivněna zažitými stereotypy. Kupříkladu zelená barva prý vyjadřuje klid. Lehněte si do vany plné teplé (horké vody) uvolněte tělo, zavřete oči a vnímejte klid, který se ve vás rozlévá.
A TEĎ: jakou barvu vidíte vnitřním zrakem. Zelenou?
Kdepak, uvidíte červenou barvu, protože uvolnění přináší teplá voda... uvolnění pomocí zelené barvy se těžko dočkáte.

Někdo namítne, že zelená uklidňuje. Nelze než souhlasit, ale jen oči, protože oční čípky, které vnímají červenou a modrou nemají, co dělat, tak odpočívají.

Vůně by měla korespondovat s barvami okolí, nebo se zažitými stereotypy.

Citron-žlutá-modrá (i tmavě modrá, námořnická).

Kokos-bílá-hnědá.

Pomeranče-oranžová-písková-bílá-sklo.

Prádlo-růžová-starorůžová-světle modrá-pastelová tmavá zeleň-bílá.

Bavlna-světle modrá-bílá-smetanová, pastelová žluť.

Pokud se nenecháme vést instinktem a snažíme se použít vůni, která s barvou výrobku a prostoru neladí, vytváříme pachovou disonanci, která naprosto bezpečně ovlivní naše vnímání prostoru, a tak jako je většině z nás nepříjemné světlo přicházející zespodu, stejně takto vnímáme pachovou disharmonii.

Někdy si povíme o tom, jak takovou disonanci vytvořit, aby nám přinesla užitek a vyzněla do pozitivního výsledku, dnes zatím uzavřeme tuto kapitolku s tím, že už víme, že hnědá místnost by měla vonět teplými tóny vůní dřeva, kořením, orientem, když ovocem, tak červeným, a není pro ni vhodná jarní vůně, vodní a zelené vůně (snad jen čajová) atd. Že světlé místnosti by měly nést pachovou informaci o lučních květinách, vody se slabými tóny citrónu, o vypraném prádle atd.

Až budete vybírat vůni pro "ten váš prostor", přistupujte k výběru citlivě a pečlivě.
A nebo nám brnkněte, poradíme, pomůžeme, navrhneme a třeba i zařídíme, dodáme...
My totiž víme :)

-MV-