Okurka meloun - kdo by to do nich řekl.

22.01.2017

Horké léto nás vybízí k vodě, do stínu... co naplat, není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Dovolené míváme jen pár týdnů a tak i v těch vedrech musíme do práce. A tam začíná ta nekonečná bitva (zvlášť v kancelářích) o čerstvých vzduch versus žádný vzduch se opět rozhořela. Horko, dusno, klimatizace puštěná na plno, zaručuje spolehlivě anginózní stavy.

Již jsme si povídali i chladivé vůni citronů, nicméně jsou zde další vůně, které nám pomohou vytvořit chladivou atmosféru a osvěžit prostor.

Ano dnes budeme hovořit o vůni okurky.

Salátové okurky, okurky polní, okurky seté... prostě okurky, tak jak vyrostou.

Okurková vůně je totiž tak trochu nestálá a tajemná.

Vůně okurek se šíří opravdu rychle, za to vděčí okurka "okurkovému aldehydu" nonadialu. Stačí rozkrojit okurku v místnosti a během vteřin na druhé straně místnosti budou všichni vědět, co si dáváme k svačince. Okamžitě se cítíme osvěženi a ochlazeni. Náš mozek se ve chvíli nádechu okurkových tónů zatřese v základech. Tak jako okurka s sebou nese okamžité osvěžení, bohužel tak také rychle opět vymizí.

Tato zelená vodná vůně má v záloze i jiná kouzla, ty ale si necháme na závěr článku.

Okurková vůně bývá právě pro svoji slabou výdrž posílena tóny citrusů a něco málo sytějších barev koření či ovoce.

Ovšem nyní to opravdu začíná být velmi zajímavé: on totiž ten okurkový nonadienal umí daleko víc, stačí, aby ho bylo v kompozici více a voilà :

máme tu vůni melounů.

Kdo se učil na základní škole alespoň na "dobrou" pamatuje si, že melouny i okurky jsou oba z řádu tykvotvaré, čeledi tykvovité a až rodem se liší. No dobře, ale okurka je přeci zelenina a meloun je klasifikován jako ovoce.

Klid, to vůbec nevadí. Mírně nasládlé tóny melounů se s trpkou vůní okurky velmi dobře snášejí, ba co víc, ony se doplňují. Navíc, když se dotknou společně našich čichových receptorů, vytvářejí dojem bílých vodních květů.

Snad každý parfumér si vyzkouší složit poem na téma okurka meloun. Někomu se zadaří lépe, někomu hůře.

Již jsme zmiňovali, že čistě ovocné vůně v horku působí lepkavým dojmem a proto je dobré vložit do směsi jiné noty, které ovocnou sladkost trošku rozředí. Pokud se kompozice vydaří, máme ideální nástroj, jak prostor ochladit, osvěžit a pozor a to je velmi zajímavé, emočně stabilizovat a zklidnit. A budete se divit (my jsme se tedy divili) okurkově melounové kompozice nesou také lehce erotický podtón.

Protože jde o zelenou, chladivou vůni s vodnými efekty a až kovovými notami, jsou tyto kompozice vhodné pro prostory kdekoliv je potřeba zajistit čerstvost smyslů.

Ideální je do čekáren u lékaře, do zdravotnictví, do prostor zlatnictví, klenotnictví, dokonale dolaďují jiskru kamenů a lesk šperků, lze ji s úspěchem použít do barů, klubů pro mladé lidi.

Nyní něco málo o užití této kompozice na toaletách a sanitárním zázemí.


Ano! I na těchto místech lze použít vůni okurky a melounu, ALE , vezměte v potaz její lehkost až prchavost, tudíž není vhodná pro velké prostory a je třeba ji stále doplňovat, buď četností vonných prvků (třeba pisoárová sítka nebo vonné závěsky) nebo umístěním vonného osvěžovače na místo, kde bude proudit vzduch, aby bylo možné s průvanem vůni stále doplňovat.

Shrnuto, okurka i meloun jsou osvěžující, ochlazující, přijímána je více podprahově, povzbuzuje pocit k jídlu a vyvolává potřebu se napít. Pokud je ve spojení s mátou a chladnými vodními modrými tóny, pal ji lze použít také ve sprchách či u bazénů.

A nyní tedy několik zajímavostí:

vůně okurky tam, kde žádné okurky nejsou a nebyly, může signalizovat přítomnost hadů tzv. ploskolebců amerických, kteří mají schopnost, když se cítí ohrožení, vydávat tuto okurkovou vůní. Takže máte-li jistotu, že tam nikdy žádné okurky nabyly, já bych do té místnosti asi nešel.

A na závěr delikátní perličku. Proč je okurková vůně lehce erotická? Je to opět všechno o chemii.

Pokud žena zaznamená okurkové aroma, dojde v jejím těle ke kouzlu (psali jsme, že je okurka kouzelnice), zvýší krátkodobě tlak krve, která se bleskem žene do klína ženy. Okurková vůně probouzí sexuální touhu, po přivonění dojde k prokrvení vnějších pohlavních orgánů o 13% oproti běžnému stavu. Pány musíme zklamat, i kdyby se do okurkové vůně naložili, k žádnému prokrvení nedojde.

-Olie-