Mango? Ano! Mango!

22.01.2017

Máme tu mango.

Tropické ovoce, které samo nabízí svou vonnou variabilitou možnost vymýšlet si báje.

O mangu se dozvíte mnoho. Je to král ovoce, někdo ho označuje za sladké, druhý šťavnaté, třetí broskvové, švestkové...

Máme tu mango.

Tropické ovoce, které samo nabízí svou vonnou variabilitou možnost vymýšlet si báje.

O mangu se dozvíte mnoho. Je to král ovoce, někdo ho označuje za sladké, druhý šťavnaté, třetí broskvové, švestkové...

Tak takto ne.

Mango disponuje souborem aromatických substancí, který napočítali vědci celkem čtyřicet jedna. Ten, který má všechnu tu nádheru na svědomí se jmenuje etyl butyrát a najdete ho snad ve všem, co zavání mangem, ananasem, pomeranči...

Intenzita pak určuje, jaké ovoce je ve směsi v převaze.

A to by tak asi bylo o vůni manga vše.

Proč? Protože mango, byť je označováno za krále ovoce, nebo díky svým vlastnostem za "superfruits",
nevyniká žádnými extra účinky na naši psýchu.

Všechna ta síla se skrývá v obsahu dužiny tohoto ovoce a tak už na speciální účinky do vonné složky asi stvořiteli nezbylo.

Nicméně! Vůně manga je tak stejně univerzální, jako jeho využití pro nutriční obsah.

Tato vůně je typicky letní. Nese v sobě informaci o klidu, stabilitě, a přestože je osvěžující, patří do skupiny mírně hřejivých typů.

Proto se k mangu přidávají citrusové tony, protože by nás svou pohodovostí výsledný akord patrně uspal.

A teď si budu trošinku protiřečit. Mango patří také do skupiny energizující...

Ohohó, co je to za nesmysl? Není, tato vůně má stejně jako plod sám velmi sytivý účinek a přítomnost vůně manga nenásilně nicméně citelně škádlí naše centrum chutě a hladu. Povzbuzuje chuť k jídlu. Rozhodně je tedy dobré při redukční dietě vyhnout se jeho vůni.

V opačném případě, chceme-li vykouzlit atmosféru, ve které by bylo prima něco malého sezobnout, šup sem s mangem. Podpořeno notou vanilky, neznáme nikoho, kdo by odolal.

Není snad místo, kde by nebylo vhodné použít mango, možná do pohřebního ústavu, tam je to spíš o květinových tónech.

Mango je univerzální.

Zajímavé také je, že mango je velmi často používáno v produktech, které mají něco společného s prostory pro pánskou část populace. Kupříkladu pisoárová sítka s vůní manga jsou velmi žádána, stejně jako osvěžovače pro pánské toalety.

Ony vůbec všeobecně sladké ovocné kompozice jsou pány vnímány, jako příjemné a neobtěžující.

Kam tedy použít vůni manga - do klubového prostředí, ideální také pro obchody s nábytkem, zvlášť čalouněným, je možné ho použít i tam, kde je dřevěné obložení a i těžší koberce - nebude působit rušivě. Velmi vhodné jsou exotické kompozice s mangem pro cestovní kanceláře...

A kam mango NE? Přestože je vůně manga opravdu univerzální, není vhodné používat ho v místech, kde by jeho sladkost působila nevhodně. Sladké ovocné tóny nejsou vhodné v místech, kde je očekáváno neosobní a odměřené chování. Nikoli nevstřícné, ale u notáře budeme těžko padat jeden druhému do náručí, viďte. Nicméně i tam je možné ho použít, nicméně snad spíš do čekárny.

Mango je přátelské, sbližující, a kdyby to bylo možné, tak i upovídané.

Na závěr taktní upozornění: mango stejně jako jiné sladké ovocné vůně může vyvolávat dojem lepkavosti, zvlášť v uzavřeném prostředí... Ve vyhřáté čekárně u lékaře s vydýchaným vzduchem by mohlo vyvolávat pocity upocenosti ... tak pozor na to.

A perlička? Věděli jste, že mango vůbec není na planetě nováčkem? Zkamenělé plody manga, které byly nalezeny v Bangladéši jsou staré více jak 25 milionů let.

Vaše -Olie-