Konec utajení.

22.01.2017

Jdeme s pravdou ven.

Dva výrobky, které jsme vám v posledním měsíci představili, nejsou tím, čím by se na první přivonění zdály být.

Když jsme před veletrhem psali, že na trh náš španělský partner přichází se sítkem s vůní RELAX, uvedli jsme do seznamu vonných složek text "tajná ingredience".

V případě DARLY PERLATO jsme tajnou složku přípravku utajili úplně.

Na veletrhu tyto dvě vůně trhaly rekordy a byla radost poslouchat zákazníky, co si myslí, že je tím hlavním komponentem, co je to TO, co vlastně celému produktu dává ten jedinečný vonný akord.

Ale ještě, než se všechno dozvíte, odbočíme k významu neuchopitelné vůně pro scent-marketing.

Tento pojem lze vykládat různě a patří k jedněm z velmi ožehavých témat v oblasti užití vůní v "ovlivnění" klienta.

Neuchopitelná, nezařaditelná, známá-neznámá...
no tak sákryš, co to tu tak krásně voní?

Již jsme si povídali o tom, že my lidé máme podvědomý odpor k disharmonii a neladu.

Vezměme si takový východ z kina: část plochy foyer je pokryta kobercem, většinou tmavě modrým, následuje předěl plochy, která je posetá blýskavými zrcátky. Ve chvíli, kdy jsme naladěni na nehlučnou měkkost koberce, vstoupíme do prostoru, který nám prudce rozladí vnímání prostoru pod nohama. Co uděláme? Intuitivně prostor opustíme.Všimněte si, jak je nepříjemné, když vám všechno pod nohama blýská. Naše oči, nejsou uzpůsobeny pro vnímání světel odspodu. Natož na záblesky. Světlo přirozeně padá shora.

A s pachy to máme podobné. Člověk si od mala vypráví příběhy, a to co cítí, musí do celého obrazu zapadat a být identifikovatelné. A co se nestane: vejdete do obchodu a tam něco krásně voní (mimochodem tento vjem, už je znakem špatně zvolené vůně, z hlediska scent-marketingu :) ). Vůně je to důvěrně známá a vám nos neumí vykouzlit před vnitřním zrakem obraz, který popisuje původce vůně. Pozor, emoci obdržíte tak rychle, že vám může až poskočit srdce a zanést vás desítky lez nazpět.

Pokud už tedy začneme vnímat, co to tu tak krásně voní, náš mozek se začne pídit.
A jak se začne pídit a nedostává postačující informace, aby byl spokojen s obrazem, kterým by si vybarvil příběh, začne nám být taková situace nepříjemná.

Zde hovoříme o tisícinách vteřin. Člověk velmi špatně snáší, když neumí uchopit vůni, rozpoznat ji a pojmenovat. Jsme prostě takoví. Musíme věcem dát jméno, ukázat si na ně...

Pokud se autor takové vonné kompozice uchýlí k této zbrani, pak patří k těm nejlepším ve svém oboru. Musí docílit příjemné odezvy a při tom musí neuchopitelnost vůně dovést jen do fáze zvědavosti.

A nyní zpět k vůni RELAX a PERLATO.

Tyto dvě vůně jsou ukázkovým příkladem, jak to má vypadat, když chcete vytvořit zajímavou atmosféru, které evokuje čistotu, světlo, osvěžující čistý pocit.

DARLY PERLATO nese informaci o vůni mýdla, mořské soli, vůni rozpálených mušlí, o mořské pěně na pobřeží.

ALE HLAVNĚ moji milí, všechny tyto nádherně známé vůně stojí na základu libanonského cedrátu. Není nás mnoho, kdo ochutnal jeho plody.Přestože se jeví jako mírně deformovaný obří citron, botanici se shodnou jen na tom, že jde o citrus.

Ano, ve chvíli, kdy jsme na veletrhu klientům prozradili,
že toto je ta ingredience, která je důvěrně známá,
ale není snadné ji pojmenovat,
hned začali návštěvníci sami "katalogizovat" vůni cedrátu
- ano je cítit z kadidla (cedrátové dřevo), z kosmetických výrobků, z produktů pro ulehčení dýchání při nastuzení...

Všimli jste si někdy, jak velkou radost lidé projevují, když si potvrdí správnost svého úsudku?

Tak to bylo na našem veletržním stánku po oba dny.

Chtěli jsme odhalit i hlavní složku nových sítek RELAX,

nyní si říkáme, že by to bylo mnoho informací a že si necháme tuto tajnůstku pro příště.