Když se pytel roztrhne!

16.02.2017

Není nad to, když je z čeho vybírat.

To si takhle jeden umane, že si pořídí do pisoáru voňavé sítko.
Samozřejmě, že moderní nebo chcete-li současný člověk sedne k počítači a zadá si do vyhledávače vložka do pisoáru.

Ne, prosím, to není omyl. Je to logické: vkládá se to do pisoáru, tak je to vložka. Ono je to vlastně buřt, protože prodejci tohoto sortimentu ví, že "to" lze nazvat i vložkou, tak to mají posichrováno ve vyhledávačích.

Takže ať už je to vložka nebo sítko, po klepnutí na enter se vyrojí na obrazovce desítky zaručeně
nej-úžasnějších,
nej-levnějších,
nej-dokonalejších,
nej-skladovatějších,
nej- ... doplňte sami ad nauseam...

Pokud nemám možnost přivonět, a to bohužel při nákupu přes internet nemám (Zatím. Jednou možná, kdo ví ...), musím se spolehnout na vizuální vjem a popis zboží.

Řekněme si na to na rovinu - na obrazovce vidím víceméně zdařilé fotografie různobarevných plastových placek a čtu "červené, žluté, voňavé, citron, meloun atd." Některá jsou označena jako gelová, jiná jako gumová (?), další plastová.

U některých se píše, že zabraňují tvorbě vodního a močového kamene (to je obzvlášť pikantní informace u "gumových" sítek... jak to ta guma dokáže, je mi záhadou a prodejce to pečlivě tají.)

Některá sítka se ježí dvoucentimetrovými bodlinkami, které zaručeně usměrní proud moči a pánům po výkonu zůstanou suché kalhoty. Prodejce už ale taktně neříká, že vydolovat žvýkačku či jiné "nečistoty" z toho plastového "trávníku" je předem prohraná bitva, do které se bez rukavic nepustí nikdo s pudem sebezáchovy svého zdraví. (Nezapomínejme, že na WC chodí také pánové, kteří si vylepšují obsah svéh krevního řečiště různými roztomilostmi podávanými intravenózně. A pak lovte jehlu v bodlinách...)


Řekněme si, že:  sítko by mělo plnit základní účel a tím je ochrana odpadu a zadržování nečistot.

Nemělo by bránit průtoku moči ani oplachu stěn, to znamená, že je potřeba, aby sice pokrývalo celou zabezpečenou plochu, ale dovolilo oplachové vodě volně odtékat.

Od základního účelu sítka už je jen krůček k dalšímu úkolu, který má moderní sítko splňovat - sítko má proud moči rozrušit tak, aby se neodrážel od jeho povrchu, ale naopak, aby moč odvedlo bez jediné kapky do odpadu.

Dalším úkolem moderního sítka je jeho vonná složka. Sítko by mělo příjemně, ZDŮRAZNĚME PŘÍJEMNĚ, vonět, a to jen v lokálním měřítku, to znamená, že není vhodným řešením, použít sítka, která ubíjejí svou vůní všechny, kdo jdou kolem pánských toalet. Jednoduše, vůně pisoárového sítka má vonět v pisoáru a mírně v jeho blízkém okolí.

Signály, kdy něco není úplně v pořádku:

  • Pokud vám slzí oči ještě dříve, než jste roztrhli obal, berte to jako signál, že "něco" určitě není v pořádku.
  • Sítko je extrémně měkké - to může být způsobeno použitím měkčených plastů, které ve většině případů nemají certifikáty a mohou způsobit zdravotní potíže anebo je gramáž výrobku tak nízká, že výrobek neudrží tvar.
  • Pokud se plastová manžeta odpadu podezřele zbarvila do barvy použitého sítka, bude asi někde problém ve výrobní technologii. Otázkou je, jestli se již nezbarvila i mušle v místech, kde sítko leželo.

A co o výrobku vypovídá cena?

Budete se divit, hodně.

Tak jako můžeme kupříkladu pořídit dětské "golfové hole" za tisícovku nebo za šest i více tisíc, můžeme pořídit sítko za čtyřicet korun i za dvě tři stovky. V obou případech se můžeme nadít podobných situací: laciný kočárek může v dešti pouštět barvu stejně jako laciné sítko může zbarvit polituru mušle. Lacinému vozítku můžeou týdnu upadnout kolečka stejně jako stíko se po týdnu zbortí do beztvarého žvance a to, co bylo zpočátku vůní, připomíná jirchu k vydělávání kůží.

Kdysi na jedné přednášce nám ukazoval můj tehdejší šéf diagram kvality produktů, které jsme nabízeli. Rozhodně mu nechyběl vtip, a proto se v levém spodním rohu, diagramu skvěl nápis "fake od China". Šlo o dle mého soudu vtipné a jasné zařazení výrobků, které se snaží konkurovat kvalitním produktům, ale z podstaty věci to nedokáží.

Nic proti výrobkům z Číny, ale výraz v uvozovkách uvedený výše se již tak trochu stal synonymem k nezdařilým napodobeninám, které se tváří jako originál, ale to je asi tak všechno, co nabízí za zdánlivě směšnou cenu.

Z logiky věci vyplívá: pokud někde někdo přijde na to, jak za teploty, kdy se taví plastový granulát, dokáže vpravit do této hmoty kvalitní parfém, který se bude za pokojové teploty uvolňovat minimálně měsíc a při výrobě mu ten parfém neuteče oknem ... pak takový výrobek nebude prodávat za cenu, která sotva pokryje náklady na ten granulát.

A proč ten pytel v nadpisu? Protože se nám na trhu urinálními doplňky asi opravdu roztrhl. Kam oko pohlédne, tam jsou zaručeně nejúžasnější sítka a ještě za ceny, kterým nikdo neodolá...

Samozřejmě je to nesmysl!

To dá rozum, protože NEJLSPEŠÍ JSOU TA NAŠE :)

TADY!

-MV-