Jehličnany.

22.01.2017

Dnes se budeme věnovat nejdříve imaginaci.

Víte, jak zní koruny borovic v horkém letním odpoledni? Je to nezaměnitelný zvuk plný ticha, sem tam se zavrtí ve větvích veverka, pod nohama zašustí polekaná ještěrka a všudypřítomná vůně zvoní v plicích. Člověk úplně vnímá, jak mu hruď rozpíná síla, kterou nelze ovládnout...

Uf, jeden by se nechal unést, viďte.

To jsou prostě jehličnany a jejich silice a éterické oleje.

Odborně se jim říká monoterpeny, aldehydy, estery, sequiterpeny... bůh ví jak ještě.

Pro nás je podstatné, že za tato jazykolomná slůvka představují soustavu výborných pomocníků v olfaktorickém (pachovém) marketingu.

Chceme vyvolat chladivou atmosféru? Chceme, aby vzduch jiskřil a vše okolo působilo pružně a přesto pohodově. Chceme, aby se zákazník zastavil a viditelně nasál vůni v prostoru a procítil osvěžení?

Pak sáhneme právě pro vonné kompozice, které obsahují pinii, cedr, eukalyptus ale také mentol, mátu nebo vlhkost kapradí a dubového mechu.

Náš nos přijme tuto porci osvěžení, prokrví se sliznice, dýchání se prohloubí a endokrinní systém (nadledvinky) okamžitě zareaguje a vydá pokyny k posílení protizánětlivých procesů v našem těle.

Ale nos si rychle zvykne.

Mozek samozřejmě stále vnímá a ví, co má s touto vonnou informací dělat, nicméně vědomě se už vůni nezabýváme. Jsme od dalšího útoku na vědomé úrovni odstřiženi.

Snad každá tato kompozice proto obsahuje citronové a bylinné tóny. Je to proto, protože čisté ostré tóny borovic, smrků a vůbec jehličnanů, začnou po chvíli působit fádně a při vší té svěžesti je třeba ji něčím "osvěžit".

Aby nám vůně byla nejen prospěšná, ale i příjemná předává se tu nota citrónů, jindy zase dřevitý tón či bylinný, ale někdy také čokoládové akordy, které rozezní úplnou škálu emočních stavů.

Borovicové silice jsou nejen příjemné našemu nosu, ale jsou léčivá. Má prokazatelné proti infekční účinky pro náš dýchací aparát. A protože mají tuto moc, jsou ideální pro místa, kde je buď žádána činorodá atmosféra například fitness, kde se plíce dožadují velkých dávek vzduchu.

Olej borovice pomůže průduškám otevřít plíce a naše dýchání a prohloubí, až se nám zatočí hlava.

Borovicový oleje lze velmi zdárně použít i v prostorách, kde se pohybují lidé s tuberkulózou nebo s infekčními nemocemi dýchacích cest.

Možná vás překvapí, že pinie, borovice, cedr... to je koktejl proti stresu.

Lze proto velmi vhodně umístit do zasedacích místností, do pracoven manažerů apod.

Velmi zajímavý je také dopad optický - tyto vonné kompozice opticky zvětšují prostor a s v kombinaci s citrusy prosvětlují interiér.

Protože naše schopnost vnímat pachy s věkem klesá, je velmi vhodná tato vůně také pro prostory, kde se pohybují senioři. Jednak ji snadněji identifikují a navíc v její přítomnosti pookřejí.

-Olie-

Perlička na závěr?

Proč ne: ... víte, proč se těchto vůní využívá nejvíce pro fitness nebo v posilovnách?

Borovicová silice má prokazatelně účinky srovnatelné s testosteronem.

Ne nadarmo se proto také používají pro pánské toalety. Tak pánové! Už víte, co má vonět ve fitku?