Citronové pepito.

22.01.2017

Většina z nás si představí pod slůvkem pepito vzor na látce, z kterého přechází oči.

Citronová vůně může být ostrá, kyselá, perlivá... hlavně je ale živá a oživující. -Olie-

Pohled na tento vzor probouzí naši pozornost. Pepito není vzor pro usínající atmosféru. Pokud je spojením oranžové a zelené spíš připomíná divoké výlety s LSD J

Proč hovoříme o pepitu? Protože si chceme popsat a přiblížit vůni citronů. Naše verbální schopnosti nám nedovolují dostatečně vyjádřit a popsat vůně aniž bychom použili přirovnání k notám, barvám či jiným vjemům.

Citronová vůně může být ostrá, kyselá, perlivá... hlavně je ale živá a oživující.

Při vdechnutí citronové vůně se zvyšuje hladina neurotransmiteru noradrenalinu, který jako jeden ze stresových hormonů má na starosti rozšíření cév, zvýšení koncentrace, okysličení svalové tkáně a celkové zlepšení dobrého pocitu.

Ne nadarmo někteří světoví ekonomičtí lídři přidávají citronové aroma do klimatizačních jednotek ve svých kancelářských budovách a továrnách. Pracovníky tak stimulují k bdělosti, mentálnímu soustředění a znatelné eliminaci chyb.

A samozřejmě na kvalitě vonných produktů rozhodně nešetří.

Přírodní vůně citronů má tu výhodu, že se jí nelze "předávkovat".

Zpravidla ji vnímáme, jako čistou a příjemnou.

Pravá vůně citronů se neomrzí a můžete být bez obav, samozřejmě nám nevystřelí stresové hormony tak vysoko, že bychom se začali kácet. Ona ani syntetická citronová vůně podobné stavy nenavodí, ale stane se nám protivnou a snažíme se jí vyhnout.

Citron, na rozdíl od jiných citrusových plodů, nabízí vůni nesladkou a nehořkou a na rozdíl od již popisované vůně levandule, není tak neodbytná. Stimuluje mysl a současně uklidňuje na emoční rovině, což se jeví jako užitečné při rozhodování.

Vůně citronu nás takzvaně nakopne. Tvůrci mýdel, sprchových gelů či šamponů velmi dobře vědí, že tóny citronu povzbudí a probouzí. Ranní sprcha v oblaku vůně obsahující tóny citronů vykouzlí krásné ráno, i kdyby byl venku listopadově nevlídný den.

A zde se dostáváme na rozcestí v našem citronovém hodnocení. Stalo se už pravidlem, že se na toaletách, umývárnách, v čisticíchch prostředích "usadilo" citronové aroma, bohužel nevalné kvality a tím se tak trochu citron stal synonymem pro čisticí prostředky a "wc voňky" druhé kategorie.

To si citron a všechny jeho éterické oleje vůbec nezaslouží. Ponechme tedy laciné "pseudocitronové" náhražky stranou.

My zde hovoříme o kvalitních produktech s kvalitními esenciálními oleji, které nabízejí požadované pachové vlastnosti, které od citronu očekáváme.

Bezpečným signálem, že produkt, který používáme, obsahuje skutečně pravý kvalitní citrusový éterický olej, může pro nás být jeho zaznamenatelná výdrž v prostoru. Citronové a vlastně všechny citrusové oleje jsou nesmírně těkavé. Proto také nejsou levné. Jejich první ostrý tón rychle vymizí a nastoupí dojem svěžesti. Prostor se jimi projasní. Levné syntetické citrony vás "profackují" ještě několik hodin po vytření místnosti a utvrdí vás jen v tom, že se vám tam špatně dýchá.

Povšimněte si, že tóny pravého esenciálního oleje citronu ve vzduchu nepůsobí násilně. Podle toho opravdu velmi rychle poznáte, jak kvalitní produkt například pro vytírání podlahy používáte. Syntetický citronový úder přichází okamžitě a rozbolí vás z něj nos, zatímco vytření produktem s kvalitní parfemací zalije celý prostor vůní a ta se z prostředí pomalu vytrácí a zanechává osvěžující noty, které neobtěžují.

Stejnou zkušenost nabízí i výrobky pro osvěžení vzduchu ať už sprejové nebo na bázi odpařování.

Shrnuto, podtrženo: citronové aroma lze použít všude, kde je třeba navodit klidnou soustředěnou atmosféru. Učebny, kanceláře, čekárny, hotelové haly (nikoli pokoje) ... a ano také na toaletách, kde podtrhují čistotu prostředí.

Citronová vůně se hodí ke kovu, kameni, sklu, zrcadlům, prostředí ve studeném spektru barevné palety, obklady z leštěného černého kamene se slídovými záblesky získají touto vůní na lesku a luxusu.

Protože samotná citronová vůně občerstvuje naše smysly, nehodí se do relaxačních prostor, barů, kde převládají tmavé tóny barev, stejně tak použitých materiálů. Pro tyto prostory používáme jiné typy vůní. Citron také není úplně nejvhodnější ve své čisté podobě do typických rustikálně zařízených prostor.

A na závěr opět několik zajímavostí:

V souvislosti s vlastnostmi citronů se hovoří o tomto ovoci původem z jihovýchodní Asie jako o zachránci lidských životů. Samozřejmě je řeč o jeho využití námořníky, kteří trpěli kurdějemi.

Citroník kvete nepřetržitě celý rok a tak také dozrávají plody. Jeden strom může mít ročně až 3 000 plodů.

Éterický olej se získává ze slupky (ta tvoří okolo 45% hmotnosti plodu) a dužiny plodů.

Pro jeden kilogram silice je zapotřebí okolo sedmdesáti kilogramů suroviny. Citronová tráva je svou vůní citronu hodně podobná, ale místo citrusové svěžesti vyniká bylinně kořeněným podtónem.

-Olie-