Čím voní moře?

22.01.2017

Doposud nám Olie předváděla vonné modely jednoduše řečeno jedno druhové.

Ale svět není černobílý a vůně samozřejmě také.

Dnes si povíme něco o vůni oceánu či moře, chcete-li.

Pokud se zaměříme na skutečné složení mořského vzduchu, který je tak osvěžující a příjemný, budeme asi trochu překvapeni: mořské aroma není tak romantické svým složením, jak ho my lidé vnímáme.

Ta nádherná jódová slaná vůně, křik, racků, horký písek, to je z valné části plyn, který uvolňují bakterie. V tomto aromatickém souboru dominují - DMS, DMSP, bromfenoly, pohlavní feromony mořských řas... myslím, že není nutné to rozebírat do detailů, uznejte, že DMSP se vyslovuje jistě lépe než dimethylsulfoniopropionate...

Myslím, že nám postačí vědět, že to, co nám krásně voní na mořském pobřeží, vyrábějí bakterie jako odpadní produkt svého jídelníčku, sexu a zániku.

Tvůrci mořských kompozic stojí před nesnadným úkolem: složit takové tóny vůní, abychom již při prvním nádechu pocítili poklidnou atmosféru a rozlehlost oceánu.

Co je TO, co tvoří tu zvláštní a přesto specifickou vůni spršky mořské pěny, když se vlna tříští o skály? Kde je ta nota, která činí mořské aroma tak osobitým a přes svoji konkrétnost tak těžko definovatelným.

Každý parfumér se snaží vystihnout právě ten akord, který nám vykouzlí v představách mořskou pěnu, horký písek a svěží stín příbřežních lesů, vánku, který vane k pobřeží a přináší nostalgii a snivý posilující odpočinek.

K jakým notám se tedy uchýlit? Extrakce původců skutečných molekul vůní moře či oceánu? Asi bychom takový odér brzy odložili do odpadu.

K vytvoření mořských vůní jsou používány noty, které ve svém souboru připomínají určité tóny, které si naše mysl s mořem spojuje. Vůně moře je vlhká, slaná, spojovaná s čistotou a svěžestí.

Nebudeme tedy překvapeni, když ve směsích mořských kompozic najdeme jasmín, oleje kůry citrusů, hřebíčku (ano hřebíčku, přestože si toto koření spojujeme s vánoci), slané vůně, mýdlo, jantar, pižmo...

Zastavme se u hřebíčku.

Jeho vůně je ostrá a optimistická, pro někoho může mít až euforické účinky. Vyvolává podprahově pocity radosti a zahání smutek, to má asi na svědomí fenolická sloučenina eugenol, která dominuje v hřebíčkové silici. Hřebíčkové vůni jsou připisovány také afrodiziakální účinky.

Vůně je posilující, uvolňuje svalové napětí. Jeho přítomnost v kompozicích bývá odůvodněna potřebou projasnit a odlehčit působení ostatních složek.

Ovšem s koncentrací hřebíčku je to ošemetné, lidé s epilepsií by se vyšším koncentracím měli úplně vyhnout, jeho množství v prostoru by mělo být opravdu jen naznačeno, ve vyšších koncentracích působí dráždivě a necítíme se v takové místnosti dobře.

Pak tu máme jasmín.

Pravý jasmín je omamný, nabitý erotikou. Uvolňuje napětí a je výborný proti trudnomyslnosti a depresi. Posiluje sebevědomí a v jeho přítomnosti cítíme jakýsi nepopsatelný pocit nadnesenosti a nadhledu.

Minule jsme hovořili o vůni citronů a díky svým pročišťujícím a ochlazujícím účinkům se v mořských kompozicích vyskytují také. Nikoli ale jako vůně dužiny, ale nahořklé tóny drcené citronové kůry. A aby byla iluze mořského vánku dokonalá, nemůže chybět květinově mýdlový akord.

Mořské vůně jsou jednoduše v našich představách čisté, perlivé, plné nostalgie, ale také energie slunečních paprsků.

A kam s těmito vůněmi? To už nás tak nějak vede samo, viďte: jsou to občerstvující kompozice, takže jsou příhodné pro hotelové haly, velmi vhodné jsou do chodeb a přístupům k bazénům, šatny, chodby, letní jídelny, zdravotní zařízení, domovy pro seniory, lékárny, prodejny s pánskými oděvy, autosalony, solária, fitness, umývárny, toalety, lze je doporučit i do kuřáren...

A kde se vůně moře neuplatní? Opět jsme u prostor zařízených v rustikálním stylu, obložené tmavým dřevem, s těžkými krok tlumícími koberci, nevhodné jsou pro bary, vinárny, kde by působily přinejmenším rušivě a úplně by zničily typickou atmosféru ...

Perlička na závěr: našemu nosu nejpříjemnější vonná složka mořské vůně tzv. DMS je přírodou přesně dávkována, stačí o malinko koncentrovanější a už bychom necítili mořskou pláž, ale hnijící zelí.

-Olie-